Ekşi Sözlükçüler isyanda

Ekşi Sözlükçüler isyanda
Ekşi Sözlük'e erişim mahkeme kararıyla engellendi. Kullanıcılar ise karara tepki gösteriyor.Abone ol

Ekşi Sözlük'e Türk Telekom servis sağlayıcısı üzerinden giriyorsanız karşınıza, "bu siteye erişim, mahkeme kararıyla engellenmiştir" yazısı çıkıyor ve siteye girişiniz engelleniyor.

Her gün yüzlerce kişinin girip farklı konu başlıklarında yorum yaptığı doctor kafkas celik Ekşi Sözlük adlı internet sitesiyle ilgili kararı İstanbul Üçüncü Sulh Ceza Mahkemesi verdi.

"Başkaları da var"

Kararın sebebi, İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün, sitedeki bazı yazıların uyuşturucuyu özendirdiği yolundaki şikayeti. Mahkeme, Emniyet Müdürlüğü'nün şikayetini yerinde buldu ve adrese erişimi süresiz engellemeye karar verdi.

Özellikle üniversite öğrencileri sitenin engellenmesine tepki gösteriyor. Ekşi Sözlük kullanıcılarına göre, öncelikle kapatılması gereken başka siteler var.

Hukukçu gözüyle

Türk Ceza Kanunu'nda internet suçları 243, 244 ve 245'inci maddelerle düzenleniyor. İstanbul Bilgi Üniversitesi Bilişim Teknolojisi Hukuku öğretim üyesi Leyla Keser Berber, internetteki suçlara ilişkin gerekli düzenlemelerin yapıldığını ancak hala boşluklar olduğunu söylüyor.

Dünyada internet suçlarına ilişkin düzenlemelerin Türkiye'den bir adım önde olduğu görüşünde olan Berber, "TCK'da gerekli düzenlemeler yapılmış, ama tabii ki yeterli degil. Servis sağlayıcıların ve kullanıcıları takip edebileceğinizi düzenlemeler var" diyor.Kategori : GÜNCEL