Sigaraya servet akıyor

Sigaraya servet akıyor
Paket fiyatı 4.5 YTL olan yabancı sigaradan günde bir paket içen tiryaki bakın yıllık ne kadar para harcıyor?Abone ol

Gelişmiş ülkelerde tüketimi hızla azalan, buna karşın gelişmekte olan ve geri kalmış ülkelerde tüketim miktarı artan sigaraya harcanan paranın, gerek kişi, gerekse ülkeye ne denli büyük ekonomik kayıp yaşattığı küçük bir hesapla bile ortaya çıkıyor.

Türkiye'deki kayıtlarda 20 milyon olduğu bildirilen tiryaki için bu zararlı alışkanlıktan kurtuluş günü olan 31 Mayıs Dünya Sigarasız Günü, ekonomiye katkı açısından büyük önem taşıyor.

AA muhabirinin yaptığı araştırmaya göre, paket fiyatı 4.5 YTL olan yabancı sigaradan günde bir paket içen tiryaki, yıllık 1.642 YTL'lik gelirini bu zararlı zevke aktarmış oluyor.
>
Verilere göre ülkemizdeki tiryakilerin her yıl sigaraya 20 milyar dolar ödediği hesabından yola çıkıldığında ise, sigaranın sağlığın dışında ülke ekonomisine de büyük darbe vurduğu ortaya çıkıyor. Merkez Bankası'nın bu ay içinde açıkladığı beklenti anketine göre, cari açığın bu yıl sonunda 27 milyar dolara ulaşacağı düşünüldüğünde,  sigaraya harcanan paranın bu çok önemli sorunun gerçekte yüzde 75'ini karşılayabileceği görülüyor.

''Havaya duman şeklinde uçan para'' olarak da nitelenen sigaraya yıllık yapılan harcama, gelişmiş ülke olma yolunda ilerleyen Türkiye'nin çok sayıda açığını kısa sürede kapatabileceğini de gösteriyor.

Örneğin, 7 yıldızlı Rixos Oteli'nin 130 milyon dolarlık maliyeti gözönüne alındığında bir yılda bu tarz 161 tane otel yurdun değişik çevrelerine inşa edilebiliyor.

Bu giderle ülkeye her biri 10 milyon dolar maliyetli 2 bin 100 modern hastane yapılabileceği gibi, ortalama 50 bin YTL'ye satılan TOKİ konutlarından 620 bin tane üreterek, neredeyse gecekondu sorununu bile bir yılda gidermek mümkün gözüküyor.

Duble yollara yapılan yatırım miktarının büyüklüğünden yola çıkıldığında ise bu yollara göre çok daha güvenli ve kilometre maliyeti 8 milyon dolar olan otoyollardan Türkiye'nin bir ucundan diğer ucuna yani 2 bin 500 kilometre inşa edilebiliyor.

Gelişmiş ülkelerde ikinci sınıf vatandaş olarak nitelenmeye başlanan sigara tiryakilerinin sadece bir yıllık toplam harcaması ile Avrupa ve Uzakdoğu'daki gibi ülkeyi demiryolu ağıyla genişletmek de mümkün. Yapılan hesaba göre tamamı engebeli 7 bin kilometrelik demiryolu ağı, bir yıllık sigara gideriyle örülebiliyor.

Son yıllarda gelişen hava ulaşımı için her yıl herbiri 30 milyon dolar olan yolcu uçaklarından 666 adet alıp, hava trafiğini artırarak havacılıkta Türkiye'yi dünya lideri yapmak ya da lüks meraklıları için ülkeye 30 bin 769 adet son model Ferrari otomobil ithal etmek de, sigara maliyetine eşit değer taşıyor.

Bir kişiyi istihdamın 99 bin dolar olduğundan yola çıkıldığında ise 202 bin kişiyi istihdam edecek tesisler kurulabiliyor aynı zamanda, sigaraya harcanan paranın bir fonda toplanması durumunda 81 milyon 579 bin kişiye her yıl bir kere asgari ücret düzeyinde bir ücret verilebiliyor.Kategori : SAĞLIK