Baydemire yeni bir dava

Baydemire yeni bir dava
Savcılık, Osman Baydemir ve 9 belediye çalışanına, görevini kötüye kullandığı iddiasıyla dava açtı.Abone ol

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ve 9 belediye çalışanı hakkında, görevini kötüye kullandığı iddiasıyla dava açtı.

Cumhuriyet Başsavcılığı, İçişleri Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığınca görevlendirilen iki mülkiye başmüfettişinin 2005 yılında yaptığı inceleme sonucu, hakkında soruşturma izni verilen Bü מיני מעקף קיבה הכל yükşehir Belediye Başkanı Baydemir ve 9 belediye çalışanıyla ilgili iddianameyi tamamladı.

İddianamede, 2004 yılının haziran ve eylül ayları arasında, Baydemir başkanlığında toplanan yönetim kurulu üyeleri Veysi Ayus, Mehmet Ağace ve Celal Çetin'in oy birliğiyle, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğünce, abonelere ait hizmetlerin aksamaması, kurumun tahakkuk ve tahsilatlarının artırılması ile bilgisayar otomasyon sisteminin güncelleştirilmesinin temini amacıyla ihale açılmasına karar verildiği belirtiliyor.

İhale şartnamesinin kamu ihale mevzuatına aykırı olarak hazırlandığı kaydedilen iddianamede, ihaleye giren 3 firmadan en uygun şartları sunan firmanın teklifinin ''aşırı düşük'' olarak kabul edilip reddedildiği ve ihalenin bir başka firmaya verilmesine onay verilerek, kurumun 967 bin 356 bin YTL zarara uğramasına sebebiyet verildiği bildiriliyor.

Savcılık iddianamesinde, görevini kötüye kullandığı gerekçesiyle Baydemir ve 9 belediye çalışanı hakkında, TCK'nın 257. maddesi uyarınca 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası isteniyor. Yargılamaya önümüzdeki günlerde başlanacağı bildirildi.

-İKİNCİ DAVA-

Cumhuriyet Başsavcılığı, dün de Baydemir hakkında, bir teröristin cenazesini, defnedilmesi için belediye ait ambulansla Gaziantep'e taşıttığı iddiasıyla 1 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açmıştı.Kategori : POLİTİKA