Bulgar müftüsü ajan çıktı

Bulgar müftüsü ajan çıktı
Bulgaristan İçişleri Bakanı, komünizm döneminde kadrolu ajan olarak çalışanların kimliklerini açıkladı.Abone ol

Bulgaristan İçişleri Bakanı Rumen Petkov, bakanlığın arşiv dosyalarında, Bulgaristan Müslümanları Başmüftüsü Mustafa Aliş Hacı, üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) milletvekili ve Parlamento Başkan Yardımcılarından Ünal Lütfi, VMRO Genel Başkanı ve Milletvekili Krasimir Karakaçanov ile ırkçı ve aşırı milliyetçi görüşleriyle tanınan ATAKA partisinin milletvekillerinden Peter Beron'un bu dönemde “DS” adlı devlet istihbarat servisinde kadrolu ajan olarak çalış tıklarının görüldüğünü söyledi.

ÜNAL LÜTFİ “MURAD” VE “SİDER” KOD ADLARIYLA ÇALIŞMIŞ

Rumen Petkov, üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu ve iktidardaki koalisyon hükümetinin ortağı olan Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) milletvekili ve Parlamento Başkan Yardımcılarından Ünal Lütfi'nin 1967'den 1990'a kadar DS'nin 2 no'lu Yüksek Müdürlüğünde çalıştığını kaydetti.

Ünal Lütfi'nin ilk yıllarda “Murad” kod adıyla muhbirlik yaptığı, daha sonra “Sider” kod adını kullanarak istihbarat ve karşı istihbarat servislerine çok sayıda rapor yazdığı bildirildi. Resmi ziyaret için Brüksel'de bulunan Ünal Lütfi, telefonla yaptığı açıklamada, hakkındaki iddialara, belgeleri görmeden yanıt vermeyeceğini söyledi.

Arşiv dosyalarına göre, Bulgaristan Müslümanları Başmüftüsü Mustafa Aliş Hacı da 1989 yılında DS'nin Filibe merkezine bağlı Velingrad bölge müdürlüğünde görev yaptı. Kısa bir dönem DS'ye çalışan Mustafa Aliş Hacı ile ilgili dosya içeriği ise imha edildi.

DİĞER AJANLAR

ATAKA milletvekili Peter Beron da kayıtlara göre DS'nin 6 no'lu Yüksek Müdürlüğünde “Bonçev” kod adıyla çalıştı. Ancak Beron'un dosyasında da bazı evrakların imha edildiği, bu yüzden görevinin ne olduğunun tam olarak bilinmediği bildirildi.

Peter Beron, İçişleri Bakanlığının arşiv dosyalarında isminin geçebileceğini, ancak kendisinin o dönemde DS'ye tek bir satır dahi yazı yazmadığını öne sürdü. VMRO Partisi Genel Başkanı ve milletvekili Krasimir Karakaçanov ise Petar Beron ile aynı yerde “İvan” kod adıyla çalıştı.

Karakaçanov'un karşı istihbarat servisine Makedonya ile ilgili analizler yaptığı öğrenildi. Krasimir Karakaçanov, DS ile ilişkisini itiraf ederken, “Ben Makedonya konusunda uzman biriyim. Bu alanda yaptığım analizleri ve düşüncelerimi devletle paylaştım. Bundan da gurur duyuyorum” diye konuştu.Kategori : DÜNYA