MTV Türkiye geliyor

MTV Türkiye geliyor
MTV, Eylül ayında Türkiye'de yayına başlıyor. Hedefi ise MTV Müzik Ödülleri töreninin İstanbul'da yapmak.Abone ol

Esra Oflaz Güvenkaya, 10 yıldır MTV'nin Türkiye'de yerel yayına başlaması için geceli-gündüzlü çalıştı. Ve sonunda hayalini gerçekleştirdi: MTV Türkiye Eylül'de yayına geçiyor.

Oflaz'ın ikinci hedefi ise MTV Müzik Ödülleri töreninin İstanbul'da gerçekleşmesini sağlamak

Türkiye'de televizyon sektörü günden güne kendini yeniliyor. Bu alanda bir güzel haberi de geçtiğimiz günlerde Multi-Channel Developers (MCD) cephesinden; yani uluslararası müzik kanalı MTV'nin Türkiye'deki lisansöründen aldık. MTV, Eylül ayında Türkiye'de yayına başlıyor. Viacom Inc.'in sahibi olduğu MTV Networks International (MTVNI), Türkiye'deki mevcut MTV Avrupa yayınının yerine geçecek ve 24 saat kesintisiz lokal yayın yapacak MTV kanalı ve internet sitesini hizmete açacağını İstanbul'da yaptığı bir basın toplantısı ile duyurdu. Toplantıya Viacom'un Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Sumner M. Redstone bizzat kendisi katıldı.

Türk müziğine daha fazla yer verecek ve yüksek kaliteli, lokal müzik programları yayınlayacak olan MTV Türkiye, kablo ve uydu aracılığıyla izlenebilecek. MCD Başkan Yardımcısı ve MTV Türkiye'nin kurucularından Esra Oflaz Güvenkaya, 10 yıllık hayalini nasıl hayata geç האם זה בטוח שרוול קיבה בטורקיה irdiğini anlattı.

MTV'yi Türkiye'ye getirmek için büyük bir uğraş verdiğiniz. Kaç yıldır bu işin peşindesiniz?


10 yıldır uğraşıyorum, 1996'dan bu yana peşindeyim. Yeni Zelanda ve Ukrayna da bu sene kendi MTV'sine kavuşacak. Biz sırada bekleyenler arasında sonunda kendimize yer açmayı başardık.

MTV, her ülkeye yerel yayın hakkı vermiyor değil mi?

Evet, vermiyor. Biz zaten MTV Avrupa'nın bir parçasıydık. MTV Almanya, MTV İspanya, gibi neredeyse bütün Avrupa ülkelerinin kendi MTV'leri var. Türkiye'de müzik sektörünün ve reklam pazannın yeterince gelişmemiş olmasından dolayı MTV'nin dikkatini Türkiye'ye bir türlü çekememiştik. Ancak artık şartlar değişti ve isteğimize ulaştık.

MTV Türkiye, lokalleşen ilk Müslüman yayın


Gelişmiş ülkeler Türkiye'nin siyasi ve toplumsal yaşamını sık sık masaya yatırıyor. MTV'nin Türkiye'ye yayın hakkını geç vermesinde bunların da etkisi olabilir mi?


Yok, öyle bir durum yok. Biz bu tür bir engelle karşılaşmadık. Aslında MTV Türkiye, lokalleşen ilk Müslüman yerel yayını yapacak. Ciddi bir misyonumuz var. Sorun daha çok ekonomikti. Türkiye'de 10 senede müzik endüstrisinde çok şey değişti. Türkçe popun yeri arttı, Türk izleyicisinin uluslararası müzik kültürüne ilgisi arttı.

MTV şu an kaç ülkede yerel yayın yapıyor?


48 ülkede yayında, yerel olarak da 28 ülkede yayın yapıyor.

MTV Türkiye başka ülkelere de yayın yapacak mı?


Almanya ve Türk Cumhuriyetleri'ne yayın yapmayı hedefliyoruz. Euro Asia uydusundan Türkiye'de 6 milyon eve yayın yapacağız öncelikle.

Reklam pastasından ne kadar bir pay almayı hedefliyorsunuz?


Dünyanın en büyük medya markalarından biri olan MTV, Türkiye'de de hakkı olan payı alacaktır. İki senedir zaten MTV Avrupa'ya için reklam alıyorduk, bu konuda deneyimimiz var. Zorluk çekmeyeceğiz.

Kanalın yayın akışından bahseder misiniz? Türk yapımı programlar bu akışta ne kadar yer alacak?


MTV'nin en çok izlenen Punk'd, Jackass gibi programlan İngilizce alt yazı ile ekrana gelecek. Popüler MTV programlarının Türk uyarlamalarını da üreteceğiz. Kendi stüdyo programlarımız da yayında olacak. Önümüzdeki haftalarda bir VJ yarışması yapacağız. MTV'nin yüzleri seçilecek. Mesela Ashton Kutcher da, Jessica Simpson da böyle seçilen isimlerdi. MTV hiçbir zaman tanıdık yüzleri kullanmıyor.

Bizim burada kendi yaratacağımız yüzlerin dünya starı olma şansı da olacak. Yanşmada seçilecek isimler MTV'nin tarzını ekrandan yansıtacak sempatik tipler olacak. Bunun yanında iyi müzik bilgisine de sahip olmaları gerekiyor.

MTV Müzik Ödülleri töreni bir gün Türkiye'de yapılabilecek mi?


Son kalan hayalim de bu. 1994'den bu yana dağıtılıyor bu ödüller. 100'e aşkın sanatçı bir anda bir şehirde bir araya geliyor. Bu törenin Türkiye'de yapılması için politik desteğe de ihtiyaç var. Her sanatçı neredeyse 40 kişilik bir ekiple törenin yapıldığı şehre geliyor. İlk aşama olarak MTV'nin bağlı olduğu Viacom'un Kurucusu ve Yönetim Kurulu başkanı Sumner M. Redstone'dan söz almayı başardım. Şimdi 2008'de MTV Müzik Ödülleri töreninin İstanbul'da yapılması için çalışıyorum. Ankara'da Redstone ile birlikte Başbakan Tayyip Erdoğan ile görüştük. Başbakan da bu konuda bizi destekleyecek.

New York'ta ekonomi okudu


Esra Oflaz Güvenkaya, New York Üniversitesi'nde uluslararası finans okudu. Eğitimi bitince ailesine ait film şirketinde staj yaptı. Ama sinamadan çok televizyon kanalları ilgisini çekiyordu. Bu alana yoğunlaştı. Henüz 24 yaşındayken MTV'nin Türkiye Temsilcisi oldu.

Madenci Ziya Güvenkaya'yla evli. Güvenkaya şöyle diyor: "MTV yalnızca bir TV kanalı değil; bir yaşam tarzı. Bir gence 'AIDS'e dikkat et, prezervatif kullan' deyince bunu umarsamıyor ancak bunu sevdiği bir sanatçının ağzından duyduğu zaman ciddiye alıyor. Bu açıdan MTV Türkiye'nin kurulması çok önemli."

Kaynak:VatanKategori : MAGAZİN