Sendikaların kalem polemiği

Sendikaların kalem polemiği
Toplu görüşmeler öncesi memur sendikaları arasında kalem poleği yaşandı.Abone ol

Toplu görüşmeler öncesi sendikalar birbirlerine göndermelerde bulundu. Görüşmeye ilk gelen sendika Memur-Sen birlik çağrısına cevap vermeyen diğer iki sendikaya sitem etti. Genel Başkan Ahmet Aksu gazetecilere ve hükümet yetkililerine kalem dağıttı. Ancak Aksu'nun bu kalemi polemik konusu oldu. Türkiye Kamu-Sen Başkanı Bircan Akyıldız kalemin riskli bir hediye olduğunu söyledi. Aksu'nun en hızlı büyüyen sendika açıklamasına da Akyıldız bütün memurları neredeyse temsil yeteneğine sahip olduklarını belirtti.

İşte toplu görüşmeler öncesi üç başkanı sözleri:

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Aksu:

"Geçen yıl tatlı getirdik. Tatlı yiyip tatlı kon מתיחת בטן גאורגיה uşalım dedik. Bu yıl kalem getirdik. Toplu görüşmeleri bu kalemle atalım. 20 gün birlikte olacağız. Sendikalara birlik çağrısı sonuç vermedi. Sendikalar ayrı ayrı toplu görüşmelere giriyor. Hükümet karşısında güçlü olabilirdik ama olmadı bunun üzüntüsünü yaşıyoruz. Personel vea özlük haklarını masaya yatıracağız. 1.475 YTL istiyoruz. Memurlar depremde risk taşıyan binalarda çalışmaktadır. Biz samimiyiz. 200 bini aşkın üyesiyle en fazla büyüyen sendikayız" dedi.

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız:

"Sendikalarının memurların büyük çoğunluğunu temsil etmeye yetkili oluğunu hatırlattı. 2007 yılı için memur maaşının 1023 YTL'ye çıkartılması hedeflenmiştir. 4688 sayılı yasa açıktır. 2006 yılı telafisi ve enflasyon farkı öncelikli talebimizdir. Siyasi iradenin masaya hazırlıklı gelmesini istiyoruz. Samimiyet görmek istiyoruz. Grevli toplu sözleşme hakkımızdır" dedi.

Gazetecilerin Memur-Sen'in kalem hediye ettiğini hatırlatması üzerine Akyıldız şunları söyledi:

"Kalem riskli bir hediyedir. Kırılma tehlikesi vardır. Görüşmelerden önce hediye verilmesi doğru değildir. Görüşmeler tamamlandığında hediye verilmesi uygundur."

KESK Genel Başkanı İsmail Hakkı Tonbul

"Enflasyondan doğan kayıplarının yüzde 10 olduğunu söyledi. Refah payı istiyoruz. Greve ve toplu sözleşme hakkı önündeki engellerin kaldırılmasını istiyoruz. Toplu sözleşmenin önündeki tek engel hükümet. Yoksulluk sınırı en az 1050 YTL olmalıdır. Eş çocuk ve kira yardımı yapılmalıdır.

GÖRÜŞMELERE KATILAN SENDİKALAR

Memur sendikaları, 1.5 milyonu aşkın memurun merakla beklediği toplu görüşmeler için bugün hükümetle masaya oturacak. Yasaya göre görüşmelerin, 15 gün içinde sonuçlanması gerekiyor. Toplu görüşmelere kamu çalışanları adına katılacak sendikalar şöyle:

"Türkiye Kamu-Sen'e bağlı Türk Büro-Sen, Türk Enerji-Sen, Türk Sağlık-Sen, Türk Tarım Orman-Sen,Türk Ulaşım-Sen, Türk Haber-Sen, Türk İmar-Sen, Türk Eğitim-Sen, Memur-Sen'e bağlı Diyanet-Sen ve Bem-Bir-Sen ile KESK'e bağlı Kültür Sanat-Sen." Toplu görüşme masasında en fazla yetkili sendikaya sahip olması dolayısıyla Türkiye Kamu-Sen başkanlığında yürütülecek toplu görüşmelerde, KESK ve Memur-Sen temsilcileri de hazır bulunacak.Kategori : ÇALIŞMA HAYATI