Olmert özür dilemiyor

Olmert özür dilemiyor
İsrail Başbakanı Olmert saldırılardan ötürü özür dilemeyeceğini duyurdu.Abone ol

İsrail Başbakanı Ehud Olmert, ateşkese rağmen Hizbullah liderlerinin her yerde ve her zaman izini sürmeye devam edeceklerini söyledi. Olmert, ateşkes kararının yürürlüğe girmesinden saatler sonra parlamentoda yaptığı konuşmada, güney Lübnan'da yapılan savaşın tüm sorumluluğunun kendi omuzlarında olduğunu ifade etti.

Hizbullah'ın artık ''devlet içinde devlet'' olmaktan çıktığını belirten Olmert, ''Bir terörist örgütün şer ekseninin uzantısı olarak faaliyet göstermesine izin verilmesi gibi bir durum artık söz konusu değildir'' diye konuştu. Ateşkesin herhangi bir şekilde ihlaline de şiddetli tepki göstereceklerini bildire שאיבת שומן לפני ואחרי טורקיה n İsrail Başbakanı, Hizbullah'ın uzun dönem yeteneklerine, silah stoklarına, kendine güvenine ağır darbe vurduklarını ve ''savaşın, stratejik dengeyi Hizbullah aleyhine çevirdiğini'' öne sürdü.

Uluslararası kamuoyuna seslenerek, İsrail'in başlattığı saldırı için özür dilemeyeceğini söyleyen Olmert, sınır ötesi harekatın, İsrail'in hegemonyasına yönelik hiçbir tehdide hoşgörü göstermeyeceğini kanıtladığını ifade etti. Olmert, harekatın yürütülmesi ile ilgili bazı yetersizlikler olduğunu kabul ettiği konuşmasında, bununla ilgili bir soruşturma açılacağını bildirirken, tüm hataların inceleneceğini ve soruşturma sonuçlarının halktan gizlenmeyeceğini söyledi.

Hizbullah'ın füze saldırısı sonucu kuzeydeki yıkımın izlerinin silinmesi için projeler hazırlanacağını belirten Olmert, ''Yaşamın normale döndürülmesi düşmana verilecek en doğru cevap olacaktır. 3000 yıllık Yahudi yaşamı devam edecek, bu yaşam sürdürülecek. Hiçbir zaman yıkılmayacağız'' diye konuştu. Olmert, savaş sırasında gösterdikleri çalışmalardan ötürü Savunma Bakanı Amir Peretz ile Dışişleri Bakanı Tzipi Livni'ye de teşekkür etti.

NETANYANU: ''DÜŞMANIN DERDİ BİZİ YOK ETMEK

Olmert'ten sonra söz alan ana muhalefet Likud'un lideri Binyamin Netanyahu ise İran'da Devlet Başkanı Mahmud Ahmedinejad, güneyde Hamas ve kuzeyde Hizbullah'ın İsrail'i yok etmek için ''ant içtiklerini'', bunu açıkça söylemekten kaçınmadıklarını söyledi. ''Önümüzde duran asıl tehlike budur'' diye konuşan Netanyahu, buna karşı askerlerin cesareti ve halkın desteğiyle karşı durduklarını ifade etti.

İsrail'in geçmişte Lübnan'dan çekilmesini eleştiren Netanyahu, ''Geçmişte, güvenliğimizi teminat altına almadan Lübnan'dan çekildik. Tek taraflı çekilmelerin yanlış olduğu açıktır. Lübnan'dan çekildik, bize ateş ettiler. Gazze'den çekildik, ateşe devam ediyorlar. Düşmanın derdi bizi yok etmek'' dedi. ''Araplar silah bırakırsa bir daha savaş olmayacaktır. İsrail silah bırakırsa bir daha İsrail olmayacaktır'' ifadelerini kullanan Netanyahu, hükümete, savaş ortamında neden olağanüstü durum ilan edilmediğini sordu ve bunun hesabının verilmesi gerektiğini söyledi.Kategori : DÜNYA