Savaşı kim kazandı?

Savaşı kim kazandı?
Ateşkes sonrası kim galip geldi tartışması yaşanıyor. Taraflar 'biz kazandık' iddiasında.Abone ol

İsrail ile Lübnan arasında ateşkesin ilk günü geride bırakılırken, şimdi savaştan kimin galip çıktığı tartışması başladı. ABD Başkanı George W. Bush ''Hizbullah yenilgiye uğradı'' derken, Hizbullah ve İran'dan aksi yönde açıklamalar geldi.

Hizbullah lideri Şeyh Hasan Nasrallah, Lübnan'ın El Manar Televizyonu'nda İsrail'e karşı 'zafer kazanıldığını' ilan ederken, Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta, bu 'zaferi' kutlayan silah sesleri patladı.

''Mazide büyük Arap orduları, İsrail karşısında yenilmişlerse de biz aynı savaştan muzaffer çıkıyoruz'' diyen Şeyh Nasrallah, BM Güvenlik Konseyi'nin son 24 saatte yürürlüğe giren ateşkes kararına işaret ederek, ''şimdi silahsızlanma müzakerelerinin zamanı. Ancak bu, gizli hükümet müzakereleriyle yapılacak ki düşman İsrail devletinin çıkarlarına hizmet edilmesin'' dedi.

Nasrallah, Lübnan'da son 34 gündür İsrail'e karşı verilen büyük savaş ve ateşkes için 'büyük gün' dedi.

Lübnan'da yok olan altyapı tesisleri ve 15 bin evin yeniden yapılması için Hizbullah'ın elinden gelen her çalışmayı yerine getireceğini belirten Nasrallah, ''düşman (İsrail), güneyde ve Bekaa'da binlerce evi mahvetti'' dedi.

Nasrallah, İsrail devleti için ise, ''İsrail, hatası ve güçsüzlüğüyle büyük yenilgiye uğratılmıştır'' diy מתיחת פנים בגאורגיה e konuştu.

Hizbullah lideri, ''Lübnan'a gönderilmeye çalışılan BM Barış Gücü ile Lübnan ordusunun İsrail karşısında vatan savunması yapabileceği düşüncesinde olmadığını da'' sözlerine ekledi.

Bush: “Hizbullah yenilgiye uğradı”

ABD Başkanı George W. Bush, İsrail - Lübnan savaşını, "özgürlük ve terör arasındaki savaşın bir parçası" olarak değerlendirdi. Bush, Hizbullah'ın yenilgiye uğradığını söyledi.

Bush, Başkan Yardımcısı Dick Cheney ve Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ile yaptığı görüşmenin ardından basın toplantısı düzenledi.

İran ve Suriye'yi de Hizbullah'ın en yakın destekçisi olmakla suçlayan Bush, İran'ın Irak ve Lübnan'daki silahlı gruplara verdiği desteği bir an önce çekmesini istedi.

Ahmedinecad: “Gerçek galip Hizbullah”

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, İsrail ve Lübnan arasında yaşanan bir aylık savaşın gerçek galibinin Hizbullah örgütü olduğunu söyledi.

Mahmud Ahmedinecad, üniversite rektörlerini kabulünde yaptığı konuşmada, 'İsrail'in Hizbullah'ı yok etmek için büyük bir plan yaptığını, ancak hedefine ulaşamadığını' kaydetti.

''Hizbullah direnişi, bölgedeki dengeleri değiştirdi'' diyen Ahmedinecad, ''BM Güvenlik Konseyi'nin İsrail çıkarları doğrultusunda kabul ettiği karara karşın, bu savaşın gerçek galibi Lübnan halkı ve Hizbullah'tır'' dedi.

İsrail, ABD ve İngiltere'nin Lübnan'da meydana gelen zararı karşılamaları gerektiğini belirten Ahmedinecad, bu üç ülkenin savaşa neden olan yetkililerinin de savaş suçlusu olarak uluslarası mahkemelere çıkarılmasını da istedi.

Ahmedinejad, Lübnan Devlet Başkanı Emil Lahud ile yaptığı telefon görüşmesinde de kazandıkları 'zafer' dolayısıyla Lübnan halkı ve hükümetini kutladı.

Lübnan'ın kazandığı zaferin İslam dünyası için büyük bir gurur kaynağı olduğunu belirten Ahmedinejad, 'zaferin, ülkedeki tüm grupların birlikte hareket etmesiyle kazanıldığını' kaydetti.

İsrail'in, ABD'nin desteğiyle Lübnan'ı işgal etme niyetinde olduğunu ifade eden Ahmedinejad, ''ama Lübnan halkı ve hükümeti, Hizbullah direnişini destekledi ve sonunda da İsrail bir kez daha Müslümanlar karşısında büyük bir yenilgiye uğradı'' diye konuştu.

ABD Sözcüsü: “İran ve Suriye için stratejik yenilgi”

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sean McCormack ise, BM Güvenlik Konseyi'nin, İsrail ile Hizbullah arasındaki savaşın derhal sona ermesi çağrısında bulunulan Lübnan ile ilgili kararının İran ve Suriye için 'stratejik yenilgi' anlamına geldiğini söyledi.

Sean McCormack, dün uygulanmaya başlayan ateşkes kararının, İran ve Suriye'nin Hizbullah'a silah sağlamaya ve onu desteklemeye devam etmesini engelleyeceğini bildirdi.

Bu kararın uluslararası güçle Lübnan ordusunun Güney Lübnan'a konuşlandırılmasını destekleyerek Lübnan hükümetinin yetkisini artıracağını da belirten McCormack, ''karar tamamıyla uygulandığında bunun İran ve Suriye için stratejik bir yenilgi olacağının açık olduğunu düşünüyorum, çünkü Lübnan demokratik ve daha güçlü olacak'' diye konuştu.

Olmert: "Yeni bir savaş olabilir"

Lübnan'da 33 gün süren savaşın ardından ateşkes yürürlüğe girdi, ancak üç ayrı çatışmada 6 Hizbullah militanı öldürüldü.

İsrail Parlamentosu ise savaşı tartışıyor. Başbakan Ehud Olmert saldırıdan dolayı özür dilemeyeceğini söyledi.

İsrail Başbakanı Ehud Olmert, ateşkes kararının yürürlüğe girmesinden saatler sonra parlamentoda yaptığı konuşmada, Güney Lübnan'da yapılan savaşın tüm sorumluluğunun kendi omuzlarında olduğunu ifade etti.

Olmert, "İsrail gelecekte daha iyi savaşacaktır ve yeni bir savaş olabilir" dedi.

Olmert, savaşla ilgili kararlarını da savundu.

İsrail Başbakanı Ehud Olmert, ateşkese rağmen Hizbullah liderlerinin her yerde ve her zaman izini sürmeye devam edeceklerini söyledi.

Olmert, ''Yaşamın normale döndürülmesi düşmana verilecek en doğru cevap olacaktır. 3 bin yıllık Yahudi yaşamı devam edecek, bu yaşam sürdürülecek. Hiçbir zaman yıkılmayacağız'' diye konuştu.

Ancak bu konuşma sırasında, bazı milletvekilleri Olmert'e itiraz edince, bu milletvekilleri salondan çıkarıldı.Kategori : DÜNYA